ČESNEK MEDVĚDÍ

Latinsky (Allium ursinum L.

 

 

Je jednou z prvních jarních bylin, kterou si můžete natrhat hlavně v podrostu lužních listnatých lesů. Jeho růst začíná koncem března a jeho sběr můžeme provátět až do května, kdy medvedí česnek kvete. Doporučuje se však sběr do květu.
Při sběru je třeba se ujistit, že jde opravdu o česnek medvědí, neboť má velmi podobné listy s konvalinkou vonnou, která je jedovatá! Listy medvědího česneku voní světím česnekem. Lidově se mu říkalo divoký česnek. 
Jeho sušení se nedoporučuje, neboť dochází ke ztrátě léčivých vlastností. Pro uchování jeho léčivých vlastností lze připravit lihový výtažek.

Léčivé účinky: medvědí česnek velmi pozitivně působí na žaludek a střeva, lze jej použít při průjmech, plynatostí, vysokém krevním tlaku, úzkosti, pročišťuje ledviny a močový měchýř.  Tinktira lze rovněž použít jako přírodní repelent k zahnání komárů a klíšťatům. 

Jako koření: Čerstvé listy česneku medvědího se nařežou nadrobno jako pažitka a sypou na chlebíčky, do polévek, omáček, salátů a masových pokrmů.

Tinktura: Nadrobno nakrájené listy anebo cibulky naplníme volně až po hrdlo láhve, zalejeme 38 až 40% režnou anebo jinou doma vypálenou kořalkou a postavíme na 14 dní na slunko nebo na teplé místo (v blízkosti kamen). Používá se denně 10 až 15 kapek do vody.